Podwyższenie temperatury ciała najczęściej jest sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego
Wywołuje niepokój nawet jeśli nie mamy innych symptomów choroby. Czy jednak nieznacznie podwyższona zawsze musi być oznaką, że powinniśmy udać się do lekarza?
Dobowe wahania temperatur
Choć przyjęło się uważać, że prawidłowa temperatura ludzkiego ciała to 36,6 stopni, w rzeczywistości nasz organizm rzadko ma taką temperaturę. W ciągu doby zmienia się ona nawet o kilka stopni. Najniższa jest w ciągu nocy – około 36,4 stopnia, najwyższa między godziną 15 a 18 – nawet 37 do 38 stopni. Podwyższenie temperatury ciała powoduje także wysiłek fizyczny i warunki atmosferyczne. Wyższa niż zwykle temperatura nie jest powodem niepokoju u kobiet w ciąży – w pierwszych tygodniach, a czasem nawet aż do rozwiązania może się utrzymywać na poziomie 37-38 stopni. Podobna sytuacja występuje u niemowląt, które mają wyższą temperaturę niż dorośli i słabo wykształcony ośrodek termoregulacji.
Stan pogorączkowy
Przyjmuje się, że u dorosłych stan pogorączkowy to 37 stopni, a u niemowląt – 38. Nieznacznie podwyższona temperatura nie musi oznaczać choroby. U kobiet często związana jest z cyklem miesiączkowym – w trakcie owulacji temperatura jest wyższa niż normalnie. Może jednak oznaczać chorobę. Stanu podgorączkowego nie należy zbijać farmakologicznie – jest on oznaką mobilizacji organizmu do walki z chorobą. Należy natomiast monitorować wysokość temperatury i ewentualnie inne pojawiające się objawy. Jeśli stan podgorączkowy utrzymuje się długo, należy udać się do lekarza. Nieznacznie podwyższona temperatura może (choć nie musi) być objawem takich chorób jak zapalenie krtani, angina, zapalenie oskrzeli, nadczynność tarczycy, chłoniaki czy borelioza.
Gorączka
O gorączce mówimy, gdy temperatura przekracza 38 stopni. Jej przyczyną najczęściej są infekcje, zarówno wirusowe jak i bakteryjne. W niektórych przypadkach narasta stopniowo, w innych pojawia się nagle. Jak postępować w przypadku gorączki? Przede wszystkim nie ma potrzeby natychmiastowego zgłaszania się do lekarza – jeśli gorączka pojawiła się niedawno i nie występują inne objawy, lekarz nie będzie w stanie określić jej przyczyny. Najlepiej zastosować lek przeciwgorączkowy i poczekać na pojawienie się innych objawów. Jeśli w ciągu trzech dni przyjmowania leków przeciwgorączkowych temperatura nie obniży się, należy udać się do lekarza.
Leki, jakie podaje się aby zbić gorączkę powinny być dostosowane do wieku pacjenta. U niemowląt do trzech miesięcy można podawać jedynie paracetamol, u starszych dzieci i dorosłych – również ibuprofen. U dzieci powyżej 12 roku życia i dorosłych można zastosować także pyralginę i aspirynę. Jeśli gorączka nie ustępuje po podaniu jednej z tych substancji, należy podawać dwie z nich naprzemiennie.
Jak mierzyć temperaturę?
Na rynku występuje wiele rodzajów termometrów – od tradycyjnych, rtęciowych, poprzez elektroniczne, aż po bezdotykowe. O ile u dorosłych rodzaj termometru nie ma aż takiego dużego znaczenia, u małych dzieci bywa kluczowy. Termometr bezdotykowy firmy Medivon umożliwia pomiar temperatury na powierzchni skóry – nie wymaga więc wkładania pod pachę czy do ust, co często spotyka się z protestami mniejszych dzieci. Umożliwia zmierzenie temperatury bez konieczności budzenia dziecka, co w przypadku choroby jest szczególnie cenne – nie musimy ponownie usypiać naszej pociechy.