Jak działają nowoczesne aparaty słuchowe?

Jak działają nowoczesne aparaty słuchowe?
Dostępność nowoczesnych aparatów słuchowych sprawia, że coraz więcej osób może skorzystać z tej skutecznej opcji poprawiania jakości słyszenia. Kluczowe jest jednak sięgnięcie po rozwiązania maksymalnie spersonalizowane, dopasowane indywidualnie do skali ubytku. To możliwe, ponieważ szczególnie aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe to niezwykle bogate sprzęty składające się z mikrofonu, głośnika oraz procesora. Najbardziej zaawansowane aparaty słuchowe umożliwiają nawet odbieranie połączeń telefonicznych.

Aparat słuchowy – sposób działania

Sygnały akustyczne z otoczenia są odbierane przez mikrofon i przekazywane do procesora. Ten jest odpowiedzialny za wzmocnienie dźwięku oraz przekształcenie go w sygnał elektryczny, który za pośrednictwem głośnika trafia bezpośrednio do ucha. Taki system przesyłania dźwięków gwarantuje redukcję szumów oraz wzmocnienie i zwiększenie głośności. Użytkownik odczuwa znaczną poprawę jakości słyszenia, szczególnie jeśli nosi wewnątrzuszny aparat słuchowy. Cena urządzenia wynosi od 200 do nawet 10 tysięcy złotych.

Aparaty słuchowe dopasowane do wady

Nowoczesne aparaty świetnie dopasowują się do użytkownika. Wyróżniamy dwie podstawowe kategorie urządzeń:
  • aparaty słuchowe na głęboki niedosłuch,
  • aparaty słuchowe na mały i średni niedosłuch.
Powyższe modele mają opcję regulację głośności, dzięki czemu użytkownik może bardzo precyzyjnie ustalić, jakiej jakości sygnałów oczekuje. Modele cyfrowe kompensują ubytki w różnych zakresach częstotliwości. Jeżeli dodatkowo redukują szumy, to do użytkownika trafiają wyłącznie oczyszczone, precyzyjne sygnały (np. słowa rozmówcy, a nie dmuchanie wiatru z tła).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.