Jak chronić stawy podczas treningu?

Każdy sportowiec zdaje sobie sprawę z istoty dbania o swoje stawy

Jakikolwiek poważniejszy uraz może bardzo zaszkodzić rozwijającej się karierze sportowej na całe lata lub nawet i życie. By uniknąć takich wypadków, powstał szereg niepisanych zasad, których przestrzeganie zapewnia bezpieczeństwo w trakcie ciężkich treningów oraz zmniejsza prawdopodobieństwo urazów.  

Zobacz nasze produkty

- 70%
Original price was: 49.99 zł.Current price is: 14.99 zł.
- 70%
Original price was: 49.99 zł.Current price is: 14.99 zł.
- 70%
Original price was: 49.99 zł.Current price is: 14.99 zł.
- 76%
Original price was: 79.00 zł.Current price is: 19.00 zł.
- 40%
Original price was: 199.00 zł.Current price is: 119.00 zł.
- 70%
Original price was: 49.99 zł.Current price is: 14.99 zł.
 

W trakcie treningu…

Rozgrzewka

Każdy trening musi zostać poprzedzony krótką rozgrzewką, a zakończony rozciąganiem. Niestety, wciąż jest wielu ludzi uznających rozgrzewkę za stratę czasu, który mogą przeznaczyć na trening docelowy. Jednak wykonywanie początkowych ćwiczeń przygotowujących organizm do treningu niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest przygotowanie układu mięśniowo-szkieletowego do zwiększonej pracy. To znaczy, że poprawia elastyczność stawów oraz mięśni. Zesztywniałe stawy są dużo bardziej podatne na urazy.

Bez pośpiechu

Pośpiech w przypadku ćwiczeń może prowadzić do poważnych kontuzji. Myślenie typu: “więcej znaczy lepiej, a szybciej znaczy efektywniej”, w przypadku intensywnych treningów fizycznych jest błędne. Jeśli czujesz, że tego dnia nie masz czasu na zrealizowanie całego planu treningowego, najlepiej odpuścić sobie parę ćwiczeń, aniżeli wykonać je w pośpiechu, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo nabawienia się kontuzji lub urazu.

Zróżnicowany plan i prawidłowa technika ćwiczeń

Wśród sportowców jest wielu amatorów niezdających sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma stosowanie prawidłowej techniki ćwiczeń. Dużym błędem jest wykonywanie treningu bez zachowania przy tym prawidłowej postawy ciała. To natomiast może powodować powstawanie mikrourazów, a te w konsekwencji prowadzą do niszczenia chrząstki stawowej. Przy tym należy również pamiętać, by nasz plan obejmował ćwiczenia, które nie będą w kółko obciążać tej samej partii mięśni i stawów.

Unikanie ćwiczeń obciążających stawy

Istnieją ćwiczenia, które mogą wpłynąć szczególnie negatywnie na stan naszych stawów. Oczywiście nie oznacza to, że muszą one zostać wykluczone z naszego planu treningowego, należy jednak zadbać o wspomnianą już prawidłową technikę ich wykonywania oraz nie przesadzać z intensywnością. Do takich ćwiczeń zaliczamy przysiady, wyskoki, skoki, wypady, bieganie itp. Jeśli zauważymy ból, obrzęk lub zaczerwienienie w okolicy stawów, powinniśmy jak najszybciej zareagować. W przeciwnym wypadku możemy doznać poważnej kontuzji.

Po treningu…

Dieta na poprawę stanu stawów

Są trzy grupy produktów, które najlepiej wspomagają pracę stawów nie tylko w trakcie treningów, ale również w życiu codziennym. Są to produkty:
  • bogate w kwasy omega – awokado, ryby, mięso, orzechy.
  • bogate w witaminę C – kiwi, porzeczka, pietruszka, papryka.
  • bogate w pełnowartościowe białko (w tym kolagen) – nabiał, ryby, drób, sery.
Medivon – Mata Chłodząca Grzejąca CF-2718-PK TWIN

Czas na relaks

Po intensywnym treningu każdemu sportowcowi należy się odpoczynek i sen. W zrelaksowaniu się pomóc mogą maty masujące oraz wibracyjne Medivon, które skutecznie zniwelują bóle i napięcia mięśniowe lub po prostu odprężą. Np. mata masująca chłodząca grzejąca firmy Medivon zastosowana zaraz po treningu bardzo poprawia regenerację zmęczonych mięśni oraz przywraca im pełną sprawność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *