Siedzący tryb życia kojarzy się przede wszystkim ze znużeniem i dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Prawidłowa postawa przy biurku i komputerze to nie mit. Utrzymywanie właściwej pozycji, szczególnie przy wielogodzinnym, codziennym siedzeniu w ten sposób, w znacznym stopniu odciąża kręgosłup i minimalizuje problemy bólowe. To jednak nie wszystkie zagrożenia związane z siedzącym trybem życia. Jakie jeszcze zagrożenia dla zdrowia i samopoczucia niesie siedzący tryb życia?
Siedząc obciążasz całe ciało!
Siedząca pozycja nie jest naturalna, dlatego wielogodzinne spędzanie w niej czasu stanowi spore obciążenie dla ciała. Najbardziej odczuwa to przede wszystkim kręgosłup, ale również ręce (w szczególności zaś stawy łokciowe i nadgarstki). Wielogodzinne siedzenie nie pozostaje również bez wpływu na kolana i biodra – dla tych części ciała siedzenie również nie jest naturalną pozycją.
Długotrwałe siedzenie, przede wszystkim w jednej pozycji, bez robienia przerw na ruch, utrudnia również krążenie krwi. To z kolei prosta droga do powstawania obrzęków, przede wszystkim wokół kostek, na stopach i podudziach. Stąd już niestety bardzo blisko do pękających żyłek i naczynek, a w konsekwencji: żylaków.
Najbardziej cierpi kręgosłup
Nie daj się zwieść temu, że Twoje zajęcie jest lekkie. Przecież “tylko” piszesz na komputerze, przerzucasz dokumentację czy szyjesz na maszynie. Problem polega na tym, że nawet gdy wykonujesz proste zajęcie, ale siedzisz, to angażujesz tylko górne partie ciała. Wykonujesz powtarzalne ruchy, najczęściej w nieodpowiedniej pozycji (łokcie wiszące w powietrzu, napięte nadgarstki, nadmiernie pochylona głowa). To niestety przeciąża mięśnie, co skutkuje ich bólem, tkliwością, napięciem, pieczeniem, a nawet skurczami. Wieloletnie siedzące życie może w końcu prowadzić do poważnych zmian, jak zwyrodnienie kręgów. Jak sobie z tym radzić?
Jak pomóc ciału przy siedzącej postawie?
Dla tych, którzy spędzają większość dnia w pozycji siedzącej, najważniejszymi elementami profilaktyki schorzeń kręgosłupa są:
- utrzymywanie prawidłowej postawy ciała – trzeba zadbać przede wszystkim o ergonomiczne otoczenie: krzesło i biurko odpowiedniej wysokości i dobre oświetlenie;
- robienie regularnych przerw na ruch – powinno się wstawać co godzinę, na co najmniej 5 minut, by rozruszać mięśnie i stawy. Idealnie jest rozciągać się w czasie tych przerw;
- systematyczne masaże – zarówno wykonywane ręcznie, jak i przez urządzenia masujące to zbawienie dla obolałych i napiętych mięśni. Regularne masaże (wystarczy już 15 minut dziennie) pomagają rozluźnić spięte mięśnie, a przy tym relaksują i poprawiają humor.
Dzięki łączeniu tych trzech elementów przyniesiesz ulgę całemu ciału, a także umysłowi.
Podczas zajęć możesz zadbać o swój komfort w jeszcze jeden sposób: korzystając z maty masującej lub masażera stóp. Mata położona na krześle lub fotelu, zapewni bieżące rozluźnianie mięśni, nie dopuszczając do ich nadmiernego obciążenia, a przy tym poprawi krążenie. Podobnie zadziała masażer do stóp, który zmieści się właściwie pod każdym biurkiem.
Panie Ryszardzie, nie wiemy jakie Pan ma dolegliwości 🙂 Ze swojej strony powiem, że mata odzwierciedla prawdziwy masaż, w moim przypadku skutecznie rozbija ból w okolicach karku. Widzę też znaczną różnicę w jakości snu, i kondycji mojego ciała.
Musze bardzo pochwalić Matę Cosy Air Pro za materiał i jakość wykonania, jestem bardzo wyczulona na takie rzeczy. Materiał nie klei się, jest przyjemny w dotyku. Jeżeli chodzi o samą matę, korzystam z niej razem z mężem od miesiąca, mata całkowicie zaspokaja nasze potrzeby. Wcześniej korzystaliśmy z wizyt u masażystów lecz często były nietrafione, a w dobie tego wirusa, to już w ogóle odpuściliśmy ten temat. Polecam
JESTEM STARSZĄ OSOBĄ I POTRZEBUJE POZBYC SIE BOLOW PLECÓW. CZY TA MATA MOŻE MI POMOC??