Regeneracja mięśni po treningu

Wiele osób chce zachować dobry wygląd i wigor organizmu aczkolwiek często zapominamy o regeneracji. Regeneracja mięśni po treningu to bardzo ważny element, który gwarantuje nam uzyskanie szybkich efektów, ale i odbudowę zasobów energetycznych. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa regeneracja oraz dlaczego musi znaleźć się w naszym trybie sportowego życia?

 

Regeneracja mięśni po treningu

Większość z nas ćwiczy i bardzo często, kiedy zatracamy się w naszych treningach, zapominamy o regeneracji. Podczas każdego wysiłku fizycznego, nasze ciało ulega konkretnym typom zmęczenia:

  • obwodowego,
  • centralnego,
  • uszkodzenia mięśni.

Każde z nich oddziałuje na nasz organizm w sposób zmniejszenia ilości naszych sił. Kiedy podczas treningu dochodzi np. do uszkodzeń naszych mięśni, które mogą być mniejsze bądź większe, wówczas należy wdrożyć proces regeneracji. Jest on bowiem nieodłączonym elementem treningów, tak często pomijanym i niedocenianym. Oczywiście należy pamiętać, że w zależności od intensywności i rodzaju naszego zmęczenia, nasz organizm potrzebuje innej regeneracji.

 

Sposoby na regenerację mięśni

Dobry plan treningowy posiada w swoim spisie również czas na odpoczynek. Każdy kto ciężko trenuje wie, że przyrost masy mięśniowej odbywa się w momencie, kiedy nasze ciało zostaje oddane regeneracji. Znając istotę tego elementu, warto wiedzieć jak regenerować swoje mięśnie, jak prawdziwy profesjonalista. Takie działanie przyniesie naszemu organizmowi same korzyści! Poniżej przedstawimy Ci kilka sposób na jakościowy odpoczynek po wyczerpującym treningu.

 

Odpowiednia ilość snu

Sen to ważny aspekt naszego życia bowiem jego brak, potrafi bardzo mocno odbijać się na naszym organizmie i zdrowiu. W zależności od uwarunkowań genetycznych oraz naszego wieku, sen, który ma na celu maksymalną regenerację, powinien trwać od 7 do 9 h. Zachowanie higieny snu potrafi być bardzo trudne w tych czasach, kiedy z każdej strony jesteśmy bombardowani mnóstwem ilości informacji płynących z telefonów, komputerów itp.  Natomiast musimy pamiętać, że to niezbędny element odpoczynku, którego nie da się nadrobić dłuższym snem np. w weekend.

 

Nie forsuj organizmu

Mierz siły na zamiary! Dostosuj swój trening do swoich możliwości. Bardzo często wymagamy szybkich efektów, błędnie myśląc, że jeżeli zwiększymy intensywność treningów oraz ich ciężkość, cel zostanie szybciej osiągnięty. Niestety to tak nie działa. Zdecydowanie postaw na lżejsze treningi oraz na czas wolny od siłowni.

 

Nie zapomnij o rozciąganiu

Uważasz, że to niepotrzebny element treningu, który warto ominąć a tym samym szybciej wziąć prysznic i udać się do domu na posiłek? Błąd bowiem okazuje się, że zaledwie 15-20 minut ćwiczeń wyciszających, zwiększa zdolność naszego organizmu do regeneracji mięśni. Dodatkowo szybciej przygotowujemy ciało do kolejnego treningu.

 

Masaż lekiem na całe zło

Jeżeli doprowadziłeś swoje mięśnie do bólu, licznych obrzęków, stanów zapalnych bądź po prostu chcesz zadbać o ich szybszą regenerację, postaw na masaż. Ta forma relaksu potrafi bowiem zdziałać cuda a jeżeli nie masz czasu bądź finansów na regularne wizyty u profesjonalisty, mamy dla Ciebie rozwiązanie! Znajdujące się w naszej ofercie kołnierze masujące oraz pistolety do masażu sprawią, że napięcie Twoich mięśni zniknie. Wbudowana funkcja masażu wibracyjnego oraz shiatsu potrafi stymulować chore, zmęczone i napięte mięśnie, czego skutkiem staje się ich rozluźnienie. Dzięki swojemu kształtowi oraz lekkości, możesz regenerować swoje mięśnie podczas codziennych czynności jak np. oglądanie serialu.

Zadbaj o swoje zdrowie! Pamiętaj, że czas po treningu jest równie ważny jak ten podczas jego wykonywania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *