Poprawna postawa podczas siedzenia przy biurku

Ból pleców to prawdziwa epidemia naszych czasów

Większość z nas spędza po 8 godzin w pozycji siedzącej, do miejsca zatrudnienia jeździ samochodem. Wracamy do domu zmęczeni i resztę dnia spędzamy przed telewizorem lub komputerem. Taki tryb życia jest zabójczy dla naszego kręgosłupa. Jak temu zaradzić?

Szkodliwość siedzącego trybu życia

Choć wiele mówi się o negatywnych skutkach siedzącego trybu życia, często ciężko go uniknąć. Jakie są jego skutki? Najbardziej powszechny z nich to ból pleców. Kręgosłup w czasie siedzenia jest prawie dwukrotnie bardziej obciążony niż w pozycji stojącej. Brak ruchu osłabia również mięśnie, które powinny utrzymywać kręgosłup w prawidłowej pozycji. Często przy siedzącym trybie życia pojawiają się deformacje, takie jak skolioza czy okrągłe plecy oraz schorzenia – osteoporoza i zwyrodnienia stawów. Powoduje on również ucisk korzeni nerwowych i rwę kulszową. Bywa także przyczyną takich dolegliwości jak bóle głowy, osłabienie pamięci, może powodować zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału serca.

Jak uniknąć bólu?

Naukowcy zalecają, aby na 8 godzinny dzień przypadały 2 godziny spaceru – jednak w większości firm takie rozwiązanie nie jest możliwe. Możemy jednak spróbować innych sposobów na odciążenie naszego kręgosłupa. Przede wszystkim warto wyrobić sobie nawyk utrzymywania prawidłowej postawy. Nasz fotel powinien mieć taką wysokość, aby stopy były oparte swobodnie o podłogę, a kolana zgięte pod kątem 45 stopni. Oparcie fotela powinno być wygięte tak, aby podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Biurko powinno znajdować się na wysokości łokci. Monitor należy ustawić na wprost oczu, górna krawędź powinna się znajdować kilka centymetrów poniżej linii wzroku. Co około godzinę warto wstać i pospacerować, można wykonywać również proste ćwiczenia, takie jak rozciągane czy skręty tułowia. Pamiętajmy również o uprawianiu sportu w czasie wolnym – nie powinien on jednak być mocno obciążający dla kręgosłupa, dlatego najlepiej wybrać sporty takie jak pływanie, jazda na rowerze, czy spacery.

 

Sprawdź nasze bestsellery!

- 70%
- 70%
- 70%
- 76%
- 40%
- 15%
- 70%
 

Sprzęty pomocne przy bólu kręgosłupa

Oprócz ćwiczeń również meble i sprzęty biurowe mogą zminimalizować ból kręgosłupa i wymusić prawidłową postawę. Warto zainwestować w odpowiednie, dopasowane do kształtu pleców krzesło z regulowaną wysokością i oparciem. Warto dokupić do niego również poduszkę sensoryczną., która odciąży odcinek lędźwiowy. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie krzesła dużą dmuchana piłką – balansowanie na niej wzmacnia mięśnie pleców i mięśnie głębokie brzucha. Jeśli cierpimy na uporczywe bóle kręgosłupa warto, zamiast łykania tabletek, zainwestować w matę masującą.

Firma Medivon posiada w swojej ofercie kilkanaście różnych mat rehabilitacyjnych, wśród których każdy może znaleźć taką dostosowaną do swoich potrzeb. Wiele z nich ma niewielkie rozmiary i wagę, dzięki czemu możemy korzystać z nich wszędzie – w samochodzie, biurze czy na wakacjach. Maty poprzez wibrowanie masują mięśnie pleców, co powoduje ich rozluźnienie i zanik bólu. Dodatkowo każda z mat posiada funkcję ogrzewania, co dodatkowo zwiększa efektywność masażu. Dobrym rozwiązaniem są także kołnierze masujące firmy Medivon, pomocne przy bólu i napięciu mięśni karku. Świetnie sprawdzą się nie tylko w domu, ale również w długiej podróży – umożliwią komfortowy sen bez obciążania mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *