Jeżeli decydujesz się nosić maskę FFP2, która jest przeznaczona do wielokrotnego użytku, to musisz od razu wiedzieć, w jaki sposób się z nią obchodzić. Ważne jest zarówno prawidłowe zakładanie, jak i ściąganie, a przy tym także dezynfekowanie, pranie, przechowywanie.
Maski FFP2 – wymiany filtrów
W przypadku masek FFP2 istotne jest regularne wymienianie filtrów. To one bezpośrednio odpowiadają za jakość powietrza, którym oddychasz, dlatego tak istotne jest ich dezynfekowanie, czyszczenie oraz wymienianie. Należy robić to zgodnie z zaleceniami producenta, bo żywotność filtru jest kwestią indywidualną. Najczęściej jednak spotykamy
maseczki z filtrami o ważności około 28 dni.
Pranie maseczek w pralce
W przypadku maseczek wielokrotnego użytku trzeba brać pod uwagę także regularne pranie i suszenie środków ochrony własnej. Liczne badania wykazały, że szkodliwe cząsteczki giną zazwyczaj w temperaturze 60 stopni, więc taka powinna być minimalna temperatura prania. Pamiętaj, że zewnętrzna warstwa maseczki może być siedliskiem zarazków, dlatego piorąc ją z innymi ubraniami czy bielizną, najbezpieczniej będzie odizolować ją od nich, umieszczając w woreczku do prania. Zalecany czas prania to około 45 minut. Nie musisz sięgać po specjalne proszki czy płyny – te, z których korzystasz na co dzień, w zupełności wystarczą.
Po wyschnięciu maseczki, wyprasuj ją w wysokiej temperaturze, złóż i w ten sposób przygotuj do kolejnego użycia.
Czy dezynfekować maseczki?
Dezynfekujemy dłonie i powierzchnie, a co z maseczką, która jest buforem przechwytującym zanieczyszczenia z powietrza? Niektórzy radzą, aby traktować je środkami na bazie alkoholu, jednak my zalecamy ostrożność. Po pierwsze dlatego, że agresywne preparaty mogłyby uszkodzić strukturę maseczek, a po drugie bezpośrednie wzdychanie takich oparów nie jest ani przyjemne, ani zdrowe.