Maseczka antywirusowa – jak bezpiecznie zakładać, nosić i ściągać?

maseczki
Korzystanie z maseczki antywirusowej ma sens jedynie wtedy, gdy wybieramy certyfikowany produkt o wysokim stopniu filtracji, jak również prawidłowo go zakładamy, nosimy oraz ściągamy. Oto kilka praktycznych dotyczących korzystania z maseczki.

Zakładanie maseczki

Przed założeniem maseczki dokładnie umyj dłonie wodą z mydłem, a następnie zdezynfekuj je. Zakładając maskę, trzymaj ją za gumowe uchwyty i od razu uformuj palcami tak, aby przylegała do twarzy i pozostawiaj jak najmniej szczelin. Najważniejsze są dwa obszary – górny (na nosie) i dolny (na brodzie).

Noszenie maseczki

Podczas noszenia maseczki na twarzy unikaj dotykania jej dłońmi. Na powierzchni zbierają się zanieczyszczenia, w tym cząsteczki, które mogą przenosić wirusa. Dotykanie zewnętrznej warstwy maski mogłoby spowodować ich rozprzestrzenienie się na odzież i przedmioty, co zwiększa ryzyko ewentualnego zakażenia. Maseczki noś tak długo, jak jest to przewidziane dla konkretnego modelu. Jeżeli masz maseczkę jednorazową, to najwygodniej byłoby zmieniać ja co 1-2 godziny. Zazwyczaj jednak taka osłona wystarcza na około 8 godzin. Momentem świadczącym o konieczności wymienienia jej na nową jest wilgoć, która zbierze się od wewnątrz, utrudniając swobodne oddychanie.

Ściąganie maseczki

Jeżeli uznasz, że czas wymienić maseczkę lub wrócisz do domu, to pozbądź się jej i zutylizuj. Złap za gumowe zauszniki, odciągnij je i pozbądź się maseczki. Zwiń maseczkę i umieść w odpadach zmieszanych lub potraktuj jako odpad medyczny (jeżeli jesteś zakażony wirusem). Po ściągnięciu maseczki umyj ręce wodą z mydłem i zdezynfekuj je środkiem na bazie alkoholu (zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *