Spośród różnych rodzajów masek antywirusowych model FFP3 cechuje się największą szczelnością oraz skutecznością filtracji dochodzącą nawet do 98-99%. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się zastosować je do walki z zanieczyszczeniami, które mogą docierać do błon śluzowych, a przez nie dalej, aż do dróg oddechowych. Dotyczy to różnych rodzajów związków lotnych – wirusów, bakterii, ale też toksyn o drażniącym zapachu, z jakimi mają do czynienia pracownicy wielu zakładów przemysłowych czy motoryzacyjnych. Poznaj zastosowania
maseczki FFP3, aby wiedzieć, kiedy zastosować właśnie ten, najbardziej zaawansowany poziom ochrony.
FFP3 – prawdziwa maseczka antywirusowa
Określenie „antywirusowa” jest stosowane potocznie do niemal wszystkich rodzajów masek, jednak nie jest to do końca poprawne. W istocie możemy tak nazywać maseczki FFP3, które mają całkowity przeciek wewnętrzny na poziomie maksymalnym 5%. Oznacza to bardzo wysoki poziom ochrony i zatrzymywanie nawet 99% zanieczyszczeń takich jak:
- stałe i płynne pyły,
- dymy i aerozole,
- wirusy, bakterie, zarodniki grzybów,
- cząsteczki substancji rakotwórczych i radioaktywnych.
Maseczki FFP3 zatrzymują cząsteczki o średnicy do 0,6 μm. Jednocześnie, pomimo tego, że składają się z kilku warstw, a czasem też dodatkowego filtra, zapewniają swobodę oddychania i komfort. Potwierdzeniem jakości każdej maseczki z tej kategorii jest oczywiście certyfikat.
Warto więc robić zakupy w zaufanym źródle (sklepie medycznym, aptece), aby uniknąć rozczarowań. Uważnie czytaj oznakowania i specyfikację techniczną produktów. W ten sposób dowiesz się, czy są one przeznaczone do użytku jednorazowego czy wielokrotnego.