Maseczka FFP2 wielorazowa: jak dezynfekować?

maseczki
Jeżeli korzystasz z maseczki przeznaczonej do wielokrotnego użytku, to musisz mieć świadomość, że zatrzymuje ona zanieczyszczenia, przez co jej powierzchnia może stać się siedliskiem zarazków i bakterii. Po ściągnięciu, a przed ponownym założeniem trzeba zawsze pamiętać o dezynfekcji maseczki FFP2. Wyjaśniamy, jak robić to prawidłowo.

Dezynfekcja maski wielokrotnego użytku

Dezynfekowanie maseczki wielokrotnego użytku nie jest skomplikowane, a może odbywać się na kilka sposobów – jak Ci wygodniej:
  • przecieranie maseczki od zewnątrz miękką ściereczką,
  • pranie masek po każdym użyciu i suszenie,
  • płukanie masek pod wodą o temperaturze około 30 stopni Celsjusza,
  • wygrzewanie masek w piekarniku (nigdy w mikrofali!) rozgrzanym do około 60 stopni Celsjusza. Pasteryzacja pozwala skutecznie zwalczyć czynniki chorobotwórcze, bez ryzyka pożaru.
Uwaga! Naturalnym odruchem może być sięgniecie po środek na bazie alkoholu jako najpopularniejszy preparat do dezynfekcji. Jednak w przypadku masek ta metoda nie jest zalecana, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia tkaniny, a człowiekowi zagrozić poprzez wydzielanie szkodliwych oparów.

Wymiana filtrów

Jeżeli decydujesz się na maseczkę, która posiada filtry, to musisz dodatkowo pamiętać o ich wymienianiu. Kiedy aktualny filtr zużyje się, nie będzie już tak wydajny jak na początku. To oznacza, że skuteczność filtracji spadnie, a oddychanie nieświeżym, wilgotnym powietrzem będzie szkodliwe dla błon śluzowych i dróg oddechowych. Przyjmuje się, że odpowiednim działaniem jest wymiana filtra N99 po 6-10 godzinach aktywnego użytkowania. To oznacza, że okazjonalne noszenie maski tego typu np. tylko na czas zakupów, pozwoli Ci eksploatować filtr przez cały tydzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *