Jakie maseczki antywirusowe?

maseczki
Zamawiasz maseczki ochronne, ponieważ masz świadomość, że w ten sposób podnosisz bezpieczeństwo swoje i innych osób ze swojego otoczenia? Jeżeli zamierzasz zapewnić sobie i im ochronę przed wirusami, to potrzebujesz produktów zapewniających barierę dla przenikania wirusów, ale też bakterii czy grzybów. Zatem – co wybrać? Oto najpopularniejsze rodzaje maseczek antywirusowych.

Jednorazowe maseczki chirurgiczne

Białe lub niebieskie maseczki chirurgiczne nie filtrują powietrza, którym oddychasz, ale utrudniają cząsteczkom o średnicy większe niż 1 μm przenikanie do błon śluzowych, a z nimi do dróg oddechowych. Tworzą fizyczna barierę dla aerozoli, czyli związków lotnych, które mogą przenosić wirusy. Te produkty, zgodnie z europejską klasyfikacją występują w trzech wariantach: I, II i III. Przy czym dwa ostatnie mają najwyższy poziom skuteczności, który jest równy lub większy niż 98.

Półmaski filtrujące FFP, FFP3, FFP3

To bardziej zaawansowana kategoria produktów, które są wykonane z materiału o grubym splocie i dodatkowo mają warstwę z filtrem oczyszczającym. Maski FFP3 zatrzymują już całkiem małe drobinki o średnicy nawet 0,3 μm. Nic dziwnego, że deklarowana skuteczność filtracji w ich przypadku wynosi nawet 99%.

Maseczki wielokrotnego użytku – szyte z bawełny

Możemy też spotkać maseczki materiałowe szyte z bawełny. Nie we wszystkich krajach były one dopuszczane do użytku jako chroniące przed koronawirusem. Aby zwiększyć ich skuteczność filtracyjną, należy zastosować następujące rozwiązania – hydrofilowa wkładka od wewnątrz, która chłonie wilgoć, środkowa warstwa z wkładką w roli filtra oraz zewnętrzna warstwa także z tkaniny hydrofobowej. Wszystko po to, aby realnie zatrzymać szkodliwe cząsteczki, ograniczyć zbieranie się wody i wreszcie zapewnić użytkownikowi komfort noszenia oraz swobodę oddychania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *