Jaka najlepsza maska antywirusowa?

maseczki
Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, ponieważ dużo zależy nie tylko od tego, jaką maskę wybierzesz, ale też od sposobu, w jaki będziesz ją nosić. Jeżeli zdecydujesz się na produkt jednorazowy to po zastosowaniu od razu go zutylizuj. W przypadku najbardziej szczelnych masek profesjonalnych koniecznie trzeba pamiętać o ich każdorazowym dezynfekowaniu i regularnym wymienianiu filtrów.

Rodzaje masek antywirusowych

Najpopularniejsze, szczególnie w czasach koronawirusa, okazały się maseczki medyczne, chirurgiczne wyprodukowane z niepylącej włókniny o właściwościach antyalergicznych. Są lekkie, dobrze profilowane za sprawą drucika umieszczonego w górnej części maski oraz nie ograniczają swobody oddychania. Za sprawą elastycznych gumek szybko nałożysz je na twarz i ściągniesz. Maski z tej kategorii występują w kilku wersjach do wyboru. W zależności od oznaczenia (FFP, FFP2, FFP3) mają różny poziom filtracji. W najbardziej zaawansowanych maseczkach wynosi on nawet 99%, co oznacza, że realnie zatrzymuje sporo bakterii i innych cząsteczek chorobotwórczych i związków lotnych przenoszonych z powietrzem. Popularne są także wielorazowe maski bawełniane, jednak sympatia do nich wynika raczej ze względów modowych czy estetycznych, a nie z udokumentowanej skuteczności. Ta jest raczej na wątpliwym poziomie, o czym świadczą komentarze członków Rady Medycznej czy zakaz noszenia takich osłon wystosowany przez niektóre europejskie kraje.

Którą maskę wybrać?

Na użytek własny, do działań czysto profilaktycznych, aby chronić siebie i innych przed potencjalnym zakażeniem chorobą zakaźną, zastosuj zwykłą jednorazową maskę medyczną. Dobrze spełni ona swoją rolę w czasie wykonywania codziennych czynności – podczas jazdy komunikacją miejską, robienia zakupów czy realizowania obowiązków zawodowych. Jednocześnie nie będzie ona zbyt kosztowna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *