Korzystanie z maseczek ochronnych tylko wtedy ma sens, jeśli odbywa się zgodnie z zaleceniami producenta i rekomendacjami Rady Medycznej. A te mówią jasno o tym, które maski można użytkować przez dłuższy czas, a które należy zutylizować po jednym użyciu. W rozeznaniu, które są które, na pewno pomogą oznaczenia na opakowaniach, jak również wiedza zebrana poniżej.
Maseczki jednorazowe – jak długo nosić?
Jak sama nazwa wskazuje maseczki jednorazowe są przeznaczone wyłącznie do użytku jeden raz. Maksymalnie przyjmuje się, że nadają się do eksploatacji przez 8 godzin, ale w realnych warunkach dyskomfort może pojawić się znacznie szybciej. Dla maksymalnego bezpieczeństwa, szczególnie, jeśli pracujesz w dużym skupisku osób, czujesz symptomy przeziębienia lub masz do czynienia z osobami chorującymi na chorobę zakaźną wymieniaj maseczkę częściej – nawet co godzinę, półtorej. O tym, że nadszedł moment na zmianę
maseczki dowiesz się, gdy jej powierzchnia ulegnie zawilgoceniu.
Maseczki wielokrotnego użytku
W sprzedaży są także maseczki bardziej zaawansowane – FFP2 oraz FFP3. To środki ochrony własnej, które świetnie sprawdzają się w bardziej wymagającym środowisku, np. zakładach produkujących lakiery, kleje i inne substancje, gdzie w powietrzu unoszą się związki lotne. Maski o bardzo gęstym splocie i wyposażone w filtry nadają się do użytku przez dłuższy czas. Nawet przez 28-30 dni zanim będzie potrzebna wymiana filtra.
Maseczki bawełniane
Po praniu, suszeniu i dezynfekcji do użytku nadają się także maseczki bawełniane, które bardzo polubili Polacy. Szybko stały się one sposobem na poprawę humoru w trudnych czasach, kiedy za pomocą dodatkowego akcesorium można było uzupełnić swoją stylizację i wyrazić siebie. Trzeba jednak mieć świadomość, że maseczki bawełniane są najmniej skuteczną barierą dla wirusów i nie chronią przed smogiem. Dla zapewnienia najlepszej ochrony powinny być dezynfekowane po każdym użyciu.