Jak nosić maseczki jednorazowe?

maseczki
To pytanie wydaje się bardzo proste, jednak wielu z nas ma problemy z tym, aby przestrzegać zasad i instrukcji noszenia maseczek jednorazowych. Tymczasem są one bardzo intuicyjne i odnoszą się głównie do wytycznych producenta. Jeżeli nosisz maskę jednorazową, to faktycznie noś ją tylko jeden raz, a po użytku wyrzuć. Maseczki wielorazowe możesz wykorzystywać dłużej, jednak i tutaj trzeba pamiętaj o czyszczeniu oraz wymienianiu filtrów na nowe. Co jeszcze należy wiedzieć, aby skutecznie chronić siebie i innych przed zarazkami, bakteriami, wirusami? Wyjaśniamy (na podstawie zaleceń WHO) i odpowiadamy na często zadawane pytania.

Ogólne zasady noszenia maski

Wybieraj tylko certyfikowane wyroby o charakterze medycznym lub maski z wymiennymi filtrami. Wyciągając maskę z opakowania i nakładając ją na twarz miej ręce umyte wodą z mydłem oraz zdezynfekowane – możesz też nałożyć jednorazowe rękawiczki. Maskę nałóż na twarz, nauszniki zahacz o uszy, a część przylegającą do nosa delikatnie wyprofiluj, aby jak najszczelniej przylegała do ciała. Maseczki nie dotykaj! To mogłoby spowodować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń zgromadzonych na jej powierzchni na inne części ciała, przedmioty. Gdy maska jest wilgotna, zmień ją na nową. Starą maskę delikatnie usuń, chwytając za gumowe nauszniki, zwiń, a następnie wyrzuć do zamykanego kosza z odpadami. Ręce starannie umyj.

Którą stroną nosić maseczkę niebieską?

Warstwa kolorowa maseczki to ta, chłonąca wilgoć i zmniejszająca ryzyko przedostawania się jej do dróg oddechowych. Na pytanie, którą stroną nosić maseczkę białą czy niebieską odpowiadamy – niebieską.

Jakie maseczki nosić?

Wybieraj maseczki posiadające certyfikaty. Najlepsze są produkty medyczne, chirurgiczne, ochronne Kn95, filtrujące FFP3 oraz FFP2. Dobrym wyborem są maski biodegradowalne.

Jak prawidłowo zakładać maski chirurgiczne?

Maski zakładaj zdezynfekowanymi rękami, dbając o dokładne przyleganie do nosa, brody i uszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *