Maska FFP3 – ile można nosić?

maseczki
Dużo mówi się o prawidłowym noszeniu maseczek ochronnych na twarz. Jednym z istotnych czynników jest to, jak długo można mieć założoną jedną maskę. Kwestia ta jest oczywista w przypadku produktów jednorazowych (po jednym użyciu i ściągnięciu od razu lądują one w koszu na odpady). Nie ma natomiast jasności co do tego, jak długo nosić najbardziej zaawansowaną maskę FFP3.

Maska FFP3 – wysoka ochrona pod pewnymi warunkami

Nosząc maskę, zwłaszcza taką, która oferuje skuteczność filtracji nawet na poziomie 99% musisz mieć na uwadze poprawną technikę. Noszenie maski zgodnie z zaleceniami oznacza, nakładanie jej zdezynfekowanymi dłońmi, niedotykanie w trakcie noszenia, niezsuwanie na brodę, wymienianie, jak tylko się zużyje. Co to oznacza w przypadku maski FFP3? Maseczki z tej kategorii mogą być użytkowana nawet przez kilkanaście godzin (dla porównania maksymalny dopuszczalny czas noszenia maski FFP2 to tylko kilka godzin). Trzeba mieć jednak na uwadze to, że w tym okresie może dojść do nieoczekiwanych niespodzianek – uszkodzenia powierzchni maski, szybkiego jej zawilgocenia. Wszystko, co mogłoby obniżyć poziom ochrony, w tym również promieniowanie UV czy nadtlenkiem wodoru, jest powodem do wymienienia maski na nową.

Zaawansowane maski FFP3 z filtrami

Im bardziej zaawansowana konstrukcja, tym wyższy poziom ochrony. W przypadku masek FFP3 z zaworkami w wielu przypadkach producent deklaruje, że nadają się one do eksploatowania nawet przez 100 godzin! Warunkiem jest odpowiednie nakładanie i ściąganie, aby przed ponownym nałożeniem maska była w pełni sprawa, miała czysty filtr i odpowiednio przylegała do twarzy. Wysoka szczelność to jeden z gwarantów zapewniających ograniczone przenikanie zanieczyszczeń do dróg oddechowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *