Coraz więcej osób narzeka na uciążliwe bóle kolan
Może być to spowodowane problemami reumatycznymi, nieprawidłowymi, obciążającymi stawy treningami, a także ganami. Jeśli jednak zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż schorzenia stawu kolanowego są zazwyczaj trudne do wyleczenia, a nieleczone mogą prowadzić do uniemożliwienia poruszania się.
Staw kolanowy nie jest jednak jedyną częścią naszego ciała narażoną na schorzenia i deformację – często spotykane są także choroby kręgosłupa, które powodują znaczny ból podczas chodzenia. Żeby go zniwelować, warto wykorzystywać
maty masujące Shiatsu – dzięki technologii odwzorowującej
tradycyjny masaż Shiatsu, maty fizjoterapeutyczne Medivon pomagają w walce z bólami lędźwiowymi oraz karku.
Budowa stawu kolanowego
Staw kolanowy łączy kość udową i piszczelową. Jest to największy staw w ciele człowieka i również jeden z najważniejszych, gdyż umożliwia nam chodzenie. Pomiędzy dwiema łączącymi się kośćmi znajduje się jeszcze jeden element – rzepka. Jest to płaska kość, która ochrania część kości udowej, a także przyjmuje na siebie sporą część obciążenia podczas poruszania się – a zwłaszcza podczas dynamicznych ruchów, jak skakanie, bieganie czy nawet gwałtowne kucanie. Dodatkowo, odpowiada ona za wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda, rozszerzając zasięg jego ruchu na większy kąt. Rzepka pełni więc nie tylko funkcje ochronne – jest niezbędna do prawidłowego działania całego stawu oraz możliwości ruchu jednostki. Trudno się więc dziwić zarówno dlaczego schorzenia rzepki są tak niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania człowieka oraz dlaczego są tak częstym zjawiskiem.
Czym jest chondromalacja rzepki?
Chondromalacja rzepki to zjawisko polegające na rozmiękaniu jej tkanki – chrząstki stawowej, która naturalnie powinna być twarda, ale również elastyczna – wskutek czego dochodzi do jej “erozji”. Chrząstka stawowa nie jest unerwiona – dlatego odczuwany ból jest spowodowany obcieraniem dwóch kości, a nie stricte zniszczeniem rzepki. Brak własnej sieci nerwowej i naczyniowej sprawia też jednak, że pojawiające i pogłębiające się szkody są nieodwracalne. Dlatego w przypadku bólu kolan należy zgłosić się do lekarza w trybie natychmiastowym.
W zależności od etapu zaawansowania chondromalacji rzepki, ból jest większy i bardziej wyraźny – pojawia się najczęściej podczas biegania, kucania, klęczenia oraz schodzenia z góry. Wtedy bowiem staw kolanowy narażony jest na największe przeciążenia. Charakterystyczne jest także “chrupanie” w kolanie podczas poruszania się.
Jakie są przyczyny występowania tego schorzenia?
Chondromalacja rzepki jest jednym z najczęstszych schorzeń kolan. Najczęściej diagnozuje się ją po urazie mechanicznym kolana – chociaż ból może pojawić się dopiero po jakimś czasie, a pacjent zgłasza się na wizytę lekarską gdy utrudnia mu codzienne funkcjonowanie (np. sen). Chondromalacja rzepki pojawia się także często jako skutek uboczny wad budowy nóg (rzepka nie jest wtedy umiejscowiona tak, jak być powinna) lub zbytniego napięcia mięśni dookoła kości.
Jak leczyć chondromalację?
W razie podejrzenia chondromalacji rzepki, należy niezwłocznie udać się na konsultację lekarską. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, pacjent może zostać skierowany na fizjoterapię, fizykoterapię lub do leczenia farmakologicznego – często wymagane są zastrzyki w kolana.