Czym jest akupunktura?

akupunktura

Akupunktura większości z nas wydaje się metodą, która jeśli pomaga, to tylko i wyłącznie dzięki efektowi placebo

Niektórzy porównują ją do energoterapii, uważając, że jest to metoda niekonwencjonalna i niepotwierdzona naukowo ani medycznie. Prawda jest jednak taka, że akupunktura jest jedną z najstarszych i najbardziej tradycyjnych metod terapeutycznych. Z pomocą odpowiedniego specjalisty, igłami możemy wyleczyć prawie każde schorzenie, a nawet wpłynąć na nasz wygląd. Na rynku istnieją także mniej kontrowersyjne sposoby eliminowania bólów kostnych i stawowych – jak np. sprzęty rehabilitacyjne typu maty masujące czy masażery ręczne, które za pomocą wibracji rozbijają napięcia mięśniowe i zmniejszają dyskomfort. Dodatkowo można je zakupić w profesjonalnych sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym i używać samodzielnie w domu – są intuicyjne w obsłudze, a używane regularnie, pomagają skutecznie uporać się z bólami kręgosłupa czy karku.  

Sprawdź nasze masażery ręczne!

- 38%
- 38%
- 22%
- 22%
- 38%
- 20%
- 38%
- 47%
 

Czym jest akupunktura?

Akupunktura to kompletny protokół medyczny, który polega na stymulowaniu punktów o zwiększonej ilości zakończeń nerwowych w celu przywrócenia równowagi energetycznej organizmu. Akupunktura narodziła się w Chinach ponad 6 tysięcy lat temu – na początku nie wykorzystywano jednak igieł, lecz ostre odłamki skał. W miarę jak ta forma terapii ewoluowała, w procesie leczenia pojawiały się ostre przedmioty przypominające współczesne igły. Wytwarzane były jednak z kamieni, bambusów, kości. Obecnie w akupunkturze wykorzystuje się metalowe igły o różnej grubości i długości – by były bezpieczne, są one sterylnie pakowane, a po odpakowaniu używane tylko na potrzeby konkretnego, jednego pacjenta i każdorazowo dezynfekowane.

Na jakiej zasadzie działa akupunktura?

Wbrew pozorom, nakłuwanie ciała igłami podczas akupunktury jest bezbolesne. Trudność polega jednak na dobraniu odpowiednich miejsc wkłucia – dlatego specjalistów w tej dziedzinie jest naprawdę niewielu. Ponieważ akupunktura opiera się w swoich fundamentach nie tylko na chińskiej medycynie, ale także filozofii, miejsca wkłucia są związane z miejscami przepływu energii, zwanymi także meridianami. U każdego miejsca te mogą być lekko przesunięte względem ogólnego schematu, dlatego delikatnym dotykiem specjalista musi wybadać, gdzie znajdują się u indywidualnego pacjenta. Wskazówką są często prawie niezauważalne oznaki – jak mimowolne poruszenie palcami czy przymknięcie powieki. Każdy zabieg trwa około pół godziny i w zależności od typu schorzenia, które ma być wyleczone za pomocą akupunktury, igły wbija się i zostawia wkłute na paręnaście minut, lub delikatnie kilkukrotnie dociska. Znaczenie ma też kolor igły. Te złote, przekręcane w miejscu wkłucia w prawą stronę działają stymulująco, a srebrne, służące do delikatnego, miejscowego “pulsowania” – hamująco. Warto także wspomnieć, że w przypadku akupunktury istotna jest systematyczność leczenia – często jest to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sesji na przestrzeni paru miesięcy.

Na jakie schorzenia pomaga akupunktura?

Mitem jest, że na wszystkie. Chociaż spektrum zastosowania tej metody leczenia jest naprawdę szerokie, jej skuteczność zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania schorzenia. Prawdą jest jednak, że pozwala wyeliminować chroniczne migreny, zmęczenie i bezsenność, bóle kręgosłupa i zwyrodnieniowe, a nawet przyspiesza metabolizm, pomagając osobom z nadwagą pozbyć się dodatkowych kilogramów. Akupunktura może być stosowana także jako metoda walki z nałogiem tytoniowym – palacze, którym nie pomaga trening silnej woli ani dostępne w aptekach środki, mogą zwrócić się do specjalisty, aby za pomocą igieł wyleczył ich ze szkodliwego nałogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *