Czym jest akupunktura?

akupunktura

Akupunktura większości z nas wydaje się metodą, która jeśli pomaga, to tylko i wyłącznie dzięki efektowi placebo

Niektórzy porównują ją do energoterapii, uważając, że jest to metoda niekonwencjonalna i niepotwierdzona naukowo ani medycznie. Prawda jest jednak taka, że akupunktura jest jedną z najstarszych i najbardziej tradycyjnych metod terapeutycznych. Z pomocą odpowiedniego specjalisty, igłami możemy wyleczyć prawie każde schorzenie, a nawet wpłynąć na nasz wygląd. Osoby, dla których wykorzystanie igieł w formie terapeutycznej wydaje się zbyt stresujące mogą w pewnym stopniu „zastąpić” tę technikę za pomocą nowoczesnych urządzeń rehabilitacyjnych. Oferowane w naszym asortymencie maty masujące czy masażery ręczne za pomocą wibracji rozbijają napięcia mięśniowe i zmniejszają dyskomfort. Można używać się punktowo by, podobnie jak w przypadku akupunktury, działać na określony obszar ciała lub konkretną dolegliwość. Zaletą sprzętu tego rodzaju jest możliwość bezproblemowego używania go w domu – obsługa jest zwykle intuicyjna, a do tego regularnie przeprowadzane zabiegi zawsze zapewniają skuteczne efekty w walce z bólami kręgosłupa czy karku. Urządzenia masujące doskonale sprawdzą się również w przypadku przemęczenia po treningu czy po stresującym dniu w pracy.

Sprawdź nasze masażery ręczne!

- 70%
Original price was: 49.99 zł.Current price is: 14.99 zł.
- 70%
Original price was: 49.99 zł.Current price is: 14.99 zł.
- 70%
Original price was: 49.99 zł.Current price is: 14.99 zł.
- 76%
Original price was: 79.00 zł.Current price is: 19.00 zł.
- 40%
Original price was: 199.00 zł.Current price is: 119.00 zł.
- 70%
Original price was: 49.99 zł.Current price is: 14.99 zł.

Czym jest akupunktura?

H2: Czym jest akupunktura? Akupunktura to kompletny protokół medyczny, który polega na stymulowaniu punktów o zwiększonej ilości zakończeń nerwowych w celu przywrócenia równowagi energetycznej organizmu. Metoda ta narodziła się w Chinach ponad 6 tysięcy lat temu – na początku nie wykorzystywano jednak igieł, lecz ostre odłamki skał. W miarę ewolucji techniki akupunktury w procesie leczenia pojawiały się ostre przedmioty przypominające współczesne igły. Wytwarzane były z takich surowców, jak kamienie, bambus, kości. Obecnie w akupunkturze wykorzystuje się metalowe igły o różnej grubości i długości – by były bezpieczne, są one sterylnie pakowane, a po odpakowaniu używane tylko na potrzeby konkretnego, jednego pacjenta i każdorazowo dezynfekowane.

Na jakiej zasadzie działa akupunktura?

Wbrew pozorom nakłuwanie ciała igłami podczas akupunktury nie jest bolesne. Trudność polega jednak na dobraniu odpowiednich miejsc wkłucia – dlatego specjalistów w tej dziedzinie jest naprawdę niewielu. Ponieważ akupunktura opiera się w swoich fundamentach nie tylko na chińskiej medycynie, ale także filozofii, miejsca wkłucia są związane z miejscami przepływu energii, zwanymi także meridianami. U każdego miejsca te mogą być lekko przesunięte względem ogólnego schematu, dlatego delikatnym dotykiem specjalista musi wybadać, gdzie znajdują się u indywidualnego pacjenta. Wskazówką są często prawie niezauważalne oznaki – jak mimowolne poruszenie palcami czy przymknięcie powieki. Każdy zabieg akupunktury trwa około pół godziny i, w zależności od typu schorzenia, które ma być wyleczone za pomocą akupunktury, igły wbija się i zostawia wkłute na kilkanaście minut lub delikatnie kilkukrotnie dociska. Znaczenie ma też kolor igły. Te złote, przekręcane w miejscu wkłucia w prawą stronę działają stymulująco, a srebrne, służące do delikatnego, miejscowego “pulsowania” – hamująco. Warto także wspomnieć, że w przypadku akupunktury istotna jest systematyczność leczenia – często jest to kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt sesji przeprowadzanych w trakcie paru miesięcy.

Na jakie schorzenia pomaga akupunktura?

Akupunktura może stanowić metodę leczenia schorzeń różnego rodzaju, chociaż nie można zagwarantować, że pomoże w każdej sytuacji i każdemu choremu. Należy pamiętać, że spektrum zastosowania tej metody leczenia jest naprawdę szerokie, ale jej skuteczność zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania schorzenia oraz od umiejętności osoby wykonującej zabieg. Metoda ta może nie sprawdzić się w wielu sytuacjach, także wtedy, gdy pacjent przyjmuje określone leki lub ma wyjątkowo sceptyczne nastawienie do tego rodzaju terapii. Prawdą jest jednak, że akupunktura przeprowadzona zgodnie ze sztuką pozwala wyeliminować chroniczne migreny, zmęczenie i bezsenność, bóle kręgosłupa i zwyrodnieniowe, a nawet przyspiesza metabolizm, pomagając osobom z nadwagą pozbyć się dodatkowych kilogramów. Akupunktura może być stosowana także jako metoda walki z nałogiem tytoniowym – palacze, którym nie pomaga trening silnej woli ani dostępne w aptekach środki mogą zwrócić się do specjalisty, aby za pomocą igieł wyleczył ich ze szkodliwego uzależnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *