Zapalenie mięśni

Zapalenie mięśni
Zapalenie mięśni, jako zespół schorzeń obejmujących tkanki mięśniowe jest dolegliwością uporczywą i bolesną. Dokładne przyczyny wywołujące ten stan nie zostały poznane, chociaż najczęściej wskazuje się tutaj na powikłania pogrypowe i powirusowe lub też nieprawidłowo działający układ odpornościowy. Innymi słowy ludzki system autoimmunologiczny błędnie rozpoznaje własne komórki i zaczyna je atakować, co prowadzi do rozwinięcia się stanu zapalnego. Zapalenie mięśni może je uszkadzać, doprowadzając do ich zwyrodnienia lub, w najgorszym przypadku, nawet do martwicy. Nowoczesne, domowe urządzenia do masażu, które oferuje specjalizująca się w dostarczaniu sprzętu medycznego firma Medivon, mogą okazać się prawdziwym wybawieniem dla osób zmagających się z codziennym bólem!

Jakie rodzaje zapalenia mięśni można wyróżnić

Okazuje się, że zapalenie mięśni nie stanowi pojedynczej jednostki chorobowej. Jako wspomniany już zespół schorzeń może atakować różne tkanki wewnętrzne, w znacznym stopniu upośledzając ich funkcjonowanie.Lekarze wyróżniają kilka rodzajów stanów zapalnych, które mogą obejmować różne obszary organizmu czy też są związane są z wiekiem chorego. Najczęściej diagnozowane są zatem stany zapalne:
  • wielomięśniowe – dotykające jednocześnie kilka grup mięśni i zaliczane do schorzeń reumatycznych; w jego wyniku może dojść do zajęcia mięśnia sercowego lub mięśni oddechowych, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta; ten rodzaj zapalenia jest diagnozowany najrzadziej,
  • skórno-mięśniowe – któremu towarzyszą także zmiany skórne; prowadzi do znacznego obniżenia siły mięśniowej, głównie w obszarze barków czy bioder,
  • wtrętowe – obejmujące mięśnie szkieletowe i prowadzące do ich degradacji; chory z czasem traci możliwość swobodnego poruszania się, wstawania czy siadania,
  • młodzieńcze – dotykające pacjentów w wieku rozwojowym, najczęściej do 11 roku życia; w tym przypadku osłabienie mięśni nie musi być trwałe, możliwe są jednak nawroty choroby,
  • kostniejące – bardzo rzadko spotykane zapalenie mięśni o jednocześnie bardzo trudnym przebiegu; w jego wyniku dochodzi do kostnienia tkanek miękkich w mięśniach szkieletowych.
Ze względu na rozległość oraz złożoność poszczególnych odmian zapalenia mięśni zawsze konieczne jest poddanie się pełnej diagnostyce mogącej jasno określić typ schorzenia. W przypadku występowania charakterystycznych objawów nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty! Warto też łagodnie rozmasowywać mięśnie, by zniwelować odczucia bólowe. W tym przypadku możesz sięgać po sprawdzone urządzenia do masażu, takie jak maty masujące czy ręczne masażery Medivon.

Jakie są objawy zapalenia mięśni?

Objawy zapalenia mięśni są nie zawsze jednoznaczne, stąd postawienie trafnej diagnozy może być wydłużone w czasie i wymagać szeregu dodatkowych badań laboratoryjnych czy obrazowych.Najbardziej charakterystyczne symptomy daje oczywiści układ mięśniowy, jednak także pozostałe narządy mogą wykazywać specyficzne objawy. Uwagę należy zwrócić na:
  • ból mięśni połączony z ogólnym złym samopoczuciem, wyraźnym osłabieniem oraz bardzo często podwyższoną temperaturą ciała,
  • osłabienie siły mięśniowej, włączając w to również problemy z utrzymaniem równowagi; najczęściej pojawia się symetrycznie, czyli w tych samych miejscach po obu stronach ciała,
  • tak zwaną „tkliwość” – dotykanie ciała w miejscach występowania stanu zapalnego nasila ból,
  • nietypowe i niezwiązane z chorobami dermatologicznymi objawy skórne, w tym intensywne zaczerwienienie towarzyszące dolegliwościom bólowym na wybranym obszarze ciała.
Poszczególne rodzaje zapalenia mięśni mogą dodatkowo objawiać się swoistymi dla danego typu symptomami dodatkowymi. Problemy z przełykaniem, nawracający kaszel czy nawet refluks mogą towarzyszyć zapaleniu wielomięśniowemu, a trudności związane z utrzymaniem równowagi towarzyszą zapaleniu wtrętowemu.

Metody leczenia zapalenia mięśni

Ponieważ etiologia zapalenia mięśni nie została dokładnie poznana, również leczenie bywa w wielu przypadkach nieco utrudnione. Specjaliści stosują najczęściej terapię objawową. W pierwszej kolejności sięga się po sterydy, które powinny dać oczekiwany efekt w przeciągu maksymalnie 2 miesięcy. Jeśli objawy nie ustępują, a przebieg choroby się zaostrza, włączane jest leczenie kombinowane, to jest z zastosowaniem takich substancji, jak chlorochinina czy cyklosporyna.Ponieważ układ mięśniowy w znacznym stopniu jest odpowiedzialny za poprawny ruch ciała, to właśnie na tę kwestię warto zwrócić uwagę. Rehabilitacja, czyli w pewnym sensie terapia za pomocą ruchu nie tylko przynosi choremu ulgę. Jej zadaniem jest przywrócenie uszkodzonym mięśniom większej sprawności, a także wzmocnienie ich, by lepiej radziły sobie w przypadku zaostrzenia choroby.

Jak wspomóc leczenie?

Czy istnieją możliwości wsparcia leczenia farmakologicznego do stosowania w zaciszu domowym? Chorzy mogą znaleźć wiele wyrobów medycznych i rehabilitacyjnych, które w znacznym stopniu łagodzą dolegliwości towarzyszące zapaleniu mięśni i mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie terapii.

Mata masująca Cosy Shiatsu Medivon

499.00 

  • masaż Shiatsu i masaż wibracyjny na siedzisku
  • podgrzewana
  • 4 strefy masażu
  • 4 głowice masujące
  • 3 stopnie wibracji
  • timer 5/10/15  min
  • ekskluzywny materiał

W zestawie: zasilacz, adapter samochodowy, instrukcja obsługi, torba do podróży.

Dowiedz się więcej
Do popularnych produktów tej kategorii należą maty masujące, które można nakładać na krzesła czy fotele, także samochodowe. To tak naprawdę rozbudowane systemy składające się z połączonych ze sobą wypustek i elementów ruchomych, które w łagodny sposób rozluźniają mięśnie, jednocześnie pobudzając je do aktywności poprzez delikatny nacisk. Osoby regularnie korzystające z takich mat mają wrażenie, że poddają się typowemu, ręcznemu masażowi. Ból towarzyszący zapaleniu mięśni łagodzi masowanie, lekkie uciskanie lub rozciąganie. O ile takie zabiegi przeprowadzane są w ośrodkach rehabilitacyjnych, o tyle we własnym domu trudno o zorganizowanie codziennych wizyt masażysty. Z pomocą przyjść może wówczas ręczny masażer (pistolet do masażu). Jest to urządzenie wielofunkcyjne, zwykle działa w kilku różnych trybach, co ułatwia dostosowanie zakresu do konkretnych objawów. Poza relaksacją spiętych mięśni taki masażer pobudza krążenie krwi, co sprzyja usuwaniu toksyn z organizmu, które nierzadko mogą utrudniać prawidłowe działanie leków przeciwzapalnych.
Zarówno maty, jak i pistolety do masażu marki Medivon nie mogą całkowicie zastąpić leczenia medycznego, ale mogą znacznie łagodzić dolegliwości związane ze stanem zapalnym mięśni. Jako akcesoria atestowane i poddawane ścisłej kontroli jakości stanowią w większości przypadków uzupełnienie terapii farmakologicznej czy rehabilitacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *