Aby maska chirurgiczna przyniosła oczekiwany poziom ochrony, konieczne jest jej prawidłowe noszenie. Wytyczne, co do prawidłowego użytkowania
maseczki dotyczą już samego przygotowania do jej nałożenia. Przypominamy tutaj o zdezynfekowaniu dłoni, a przynajmniej bardzo dokładnym umyciu ich z wykorzystaniem mydła. Jeszcze lepszy efekt da zakładanie maski dłońmi w jednorazowych rękawiczkach, co zminimalizuje ryzyko przenoszenia wirusów, bakterii i zarazków z dłoni na twarz.
Korzystaj z dobrej maski
Kupuj oryginalne maski, najlepiej maseczki chirurgiczne z certyfikatem, medyczne, które mają filtry. Jeżeli jesteś osobą wrażliwą, to dobrym wyborem będą produkty certyfikowane, wykonane z materiałów hipoalergicznych.
Po otworzeniu opakowania sprawdzaj, czy maska nie uległa uszkodzeniu. Nie może być rozdarta, pęknięta, dziurawa czy zniszczona w inny sposób. Chodzi o szczelność i ciągłość bariery ochronnej, jaką z jej pomocą stworzysz na nosie i ustach.
Przy zakładaniu dotykaj wyłącznie brzegów maski, a za uszy wkładaj ją naciągając gumowe troczki. Dociśnij fragment przylegający do nosa, aby idealnie dopasował się do jego krzywizny.
Noś maskę odpowiedzialnie
Gdy już nałożysz maskę, unikaj dotykania jej dłońmi. W tej sposób zgromadzone na jej powierzchni zarazki, które nie dostały się do nosa czy usta, trafią do organizmu w inny sposób. Nie zsuwaj maski, szczególnie w miejscach, gdzie nadal obowiązuje nakaz jej używania (głównie są to obiekty medyczne, ale też rekomendowane jest noszenie masek w środkach komunikacji miejskiej i innych, gdzie gromadzi się dużo osób).
Maskę wymieniaj, jak tylko poczujesz, że zrobiła się wilgotna. Oddychanie przez nią będzie mało komfortowe, ale też niebezpieczne. Po ściągnięciu zużytą maskę umieść w odpowiednim pojemniku na odpady – nie zostawiaj jej na powierzchni mebli, nie wciskaj do kieszeni czy kieszonki w plecaku.