Maska FFP2 – jak dezynfekować?

Bez względu na to, jaką maskę decydujesz się nosić, czy będzie to maska 2R czy maska FFP2 NR – pamiętaj o zaleceniach producentów, ale też WHO dotyczących prawidłowej eksploatacji środków ochrony własnej. Odnoszą się one do zakładania i ściągania masek czystymi dłońmi, jak również do dezynfekowania samej maseczki. Dlaczego to takie ważne?

Wysoki stopień ochrony maski FFP2

Maska chroni Twoje drogi oddechowe (konkretnej to nos i usta) przed wnikaniem zanieczyszczeń z powietrza. Lotne związki, drobnoustroje, wirusy, zarazki, toksyczne substancje z aerozoli, pyły i inne zostają dzięki temu na powierzchni maski i nie przedzierają się przez tę barierę ochronną. Jednak problem pojawia się wtedy, gdy chcesz ściągnąć maseczkę i zabrudzisz ręce. Wtedy przenosisz zarazki, których przecież chciałeś uniknąć i rozsiewasz je po ciele, meblach, przedmiotach. Nie doszłoby do tego, gdyby nie prawidłowa pielęgnacja i utrzymanie maski, w tym także jej dezynfekcja.

Dezynfekcja maseczki ochronnej FFP2

W jaki sposób pozbywać się zanieczyszczeń z powierzchni maseczki? O ile nie jest to produkt jednorazowy, to warto zadbać o to, aby na jego powierzchni nie gromadziły się i nie bytowały wirusy, bakterie oraz zarazki. Skutecznie rozprawi się z nimi:
  • para wodna – odkażanie przy pomocy parownicy,
  • pranie – pranie w pralce w 60 stopniach przez 45 minut,
  • wygrzewanie w wysokiej temperaturze – w rozgrzanym do 70 stopni piekarniku,
  • odkażanie płynem do dezynfekcji – spryskiwanie maseczki płynem kupionym lub zrobionym w takich proporcjach, aby miał przynajmniej 70-procentowe stężenie alkoholu.
Pamiętaj o właściwej dezynfekcji, zakładaniu i ściąganiu oraz przechowywaniu maseczki. To wszystko sprawi, że zapewni Ci ona właściwy poziom ochrony oraz komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *