Reumatoidalne zapalenie stawów, ból nóg

ból nóg
Reumatoidalne zapalenie stawów, w skrócie RZS, to przewlekła choroba atakująca nie tylko nasze stawy, ale i narządy. Osoba borykająca się z tym problemem może najczęściej doświadczać bólu, obrzęku stawów rąk oraz nóg, uczucia sztywności, a także zniekształceń. Nieleczone RZS może prowadzić do zniszczenia stawu bądź narządu, a w najgorszym wypadku nawet śmierci. Ważne, aby w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby, podjąć się jej jak najszybszego leczenia. Na jakie symptomy należy zwrócić uwagę i jak wygląda leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów?  

Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów

Nie ma jednoznacznej opinii, która orzeka co jest głównym powodem reumatoidalnego zapalenia stawów. Uwarunkowania genetyczne oraz defekt naszego układu odpornościowego, to dwie najczęściej podawane przyczyny. Natomiast uznaje się dodatkowo iż stres, palenie papierosów, płeć oraz różnego rodzaju wirusy i bakterie, również mogą mieć duży wpływ na rozwój choroby.  

Jakie objawy wskazują na reumatoidalne zapalenie stawów?

Głównymi i jednocześnie najczęstszymi objawami z jakimi przychodzi zmagać się osobie chorej jest ból nóg, poranna sztywność stawów oraz obrzęk. Im bardziej choroba postępuje, tym częściej mamy do czynienia z innymi oznakami, którymi mogą być:

  • zniekształcenia stawów,
  • zaniki mięśniowe,
  • niszczenie chrząstek oraz powierzchni stawowych,
  • brak apetytu,
  • zmęczenie,
  • zwichnięcia, unieruchomienia i zesztywnienia stawów,
  • utrata wagi.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która 2-3 razy częściej dotyka płeć żeńską. Zachorowalność u mężczyzn jest niższa, aczkolwiek sam przebieg choroby wygląda tak samo. Należy pamiętać, że choroba ta, to nie jest wyłącznie ból nóg i nie atakuje jedynie stawów, ale i narządy takie jak: serce, oczy, nerki oraz płuca.

 

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów

Leczenie prowadzone przez lekarza celem pokonania choroby, bywa często długotrwałe. Niesamowicie istotnym elementem podczas mozolnych, trudnych oraz wymagających ćwiczeń, jest systematyka. Osoba, która cierpi na reumatoidalne zapalenie stawów i odczuwa coraz to większy ból nóg, zaczyna przyjmować leki. Silna, przeciwbólowa farmakologia musi zostać koniecznie skonsultowana z lekarzem. Dodatkowo, zbawienne bywają również kąpiele w wodach radoczynnych i siarczanych.  

Leki

Przyjmowanie przez chorą osobę lekarstw, bywa często nieuniknione. Farmakologia przeciwbólowa ma nie tylko zadanie uśmierzyć ból nóg u pacjenta, ale często zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. Ważne, aby ich przyjmowanie zostało wdrożone możliwie jak najwcześniej, bowiem wtedy jest szansa największej pomocy.  

Wsparcie bliskich

Reumatoidalne zapalenie stawów potrafi bardzo mocno uprzykrzyć życie pacjentowi. Poza bólem nóg z jakim przychodzi mu się zmagać, jest coś jeszcze. Często występujące podenerwowanie i frustracja wynikająca z braku możliwości wykonania pewnych czynności fizycznych, wymaga wsparcia bliskich osób. Osoba powinna dużo i systematycznie ćwiczyć, w miarę możliwości jak najwięcej odpoczywać oraz czuć, że bliskie mu osoby są i ją wspierają. Jedną z wielu możliwości odpoczynku oraz błogiego relaksu, który może być zbawienny dla bólu naszych mięśni są maty masujące MEDIVON. Dopasowują się do każdego siedziska dzięki czemu leczenie bóli oraz napięcia naszych mięśni może odbywać się dosłownie wszędzie.  

Odpowiednia dieta

Jako, że RZS nie tylko atakuje nasze stawy, ale i inne narządy, musimy zadbać o odpowiednią dietę. Chory powinien wystrzegać się otyłości oraz zbędnej nadwagi bowiem to może prowadzić do zbędnych obciążeń stawów. Dieta winna być zbilansowana, bogata w witaminę D oraz wapń. Jeżeli pacjent jest osobą palącą powinien jak najszybciej pożegnać się z nałogiem.    

Leczenie stawu

RZS często dopada jeden, konkretny staw. Dlatego też istnieje kilka metod, które mają nam w tym pomóc np.:

  • endoproteza – proteza zastępuje zniszczony staw
  • punkcja – leki zapalne podawane są do środka
  • artrodeza – usztywnienie danego stawu aby załagodzić jego ból

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, której nie sposób wyleczyć do końca bez pomocy farmakologii. Z tego też powodu należy bacznie obserwować pojawiające się objawy i konsultować je z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *