Nierówny rytm serca często nazywana arytmią bądź po prostu niemiarowością, to znak aby zwrócić większą uwagę na nasze zdrowie. Nieregularność funkcjonowania naszego serca, objawiające się przyśpieszeniem bądź spowolnieniem jego bicia, to objawy, których nie można lekceważyć. Obecnie coraz więcej osób zmaga się z tą przypadłością. Badania wskazują, że w roku 2010, 37 milionów osób posiadało migotanie przedsionków. Zaledwie siedem lat później, w samej Europie, takich osób było już od 10 do 17 mln. Jak rozpoznać objawy aby móc szybko reagować? Jak wygląda poprawny rytm naszego serca, czy arytmia może być groźna dla naszego życia oraz co ją powoduje?
Prawidłowy rytm naszego serca
Dorosły, zdrowy człowiek charakteryzuje się tym, że podczas wykonywania pomiaru ciśnienia, jego prawidłowy puls wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę. Jeżeli nasze serce nie pracuje poprawnie i liczba pulsów, mocno odbiega od normy, wówczas możemy mówić o:
- bradykardii – mniej niż 50 uderzeń na minutę,
- tachykardii – więcej niż 100 uderzeń na minutę.
Oczywiście nie wolno zapomnieć, że wynik naszego pulsu jest zależny od bardzo wielu czynników. Wiek, płeć, czy też nasza kondycja fizyczna, ma na niego ogromny wpływ. Osoba, która jest po treningu i podda się zmierzeniu pulsu, może być mocno w szoku, kiedy to wynik wyniesie nawet 180 uderzeń na minutę. To właśnie z tego powodu puls powinien być mierzony w momencie naszego spoczynku, w cichym oraz spokojnym pomieszczeniu. Na co poza wysokim bądź niskim pulsem, trzeba dodatkowo zwrócić uwagę, jeżeli podejrzewamy u siebie arytmię serca?
Objawy towarzyszące arytmii
- ból w klatce piersiowej,
- nieregularne bicie serca,
- trudności z oddychaniem, odczuwalna duszność,
- zawroty głowy,
- osłabienie organizmu.
Jak przebiega leczenie nierównej pracy serca?
Cierpiąc na wyżej wymienione dolegliwości, ważne abyśmy jak najszybciej skonsultowali je z lekarzem. Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie arytmii serca jest badanie elektrokardiograficzne. Oczywiście w diagnostyce istnieje jeszcze wiele innych badań takich jak chociażby badanie RTG klatki piersiowej, ECHO serca, EKG metodą Holtera, czy badanie moczu. Lekarz w pierwszej kolejności ma za zadanie zdiagnozować przyczynę występowania nierównej pracy serca. Następnie ustala się rodzaj arytmii i dopiero wtedy dobiera odpowiednią metodę leczenia. Jeżeli arytmia jest lekka, wówczas może wystarczyć odpowiednia suplementacja bądź terapia, która zmniejszy nasz np. stres. Dodatkowo mata rehabilitacyjna Shiatsu CF-2507-PK, którą możecie znaleźć Państwo w naszej ofercie, również potrafi przywrócić prawidłowy rytm serca. Dzięki niej bez wychodzenia z domu, można uporać się z występującym problemem. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z poważniejszym stadium nierównej pracy serca, wtedy wymagane jest leczenie farmakologiczne, kardiowersja lub operacja, podczas której zostaje nam wszczepiony defibrylator. Ostateczną możliwością, na którą pacjent może zdecydować się samodzielnie jest ablacja. Zabieg wykorzystuje prąd o częstotliwości radiowej i polega na uszkodzeniu danego fragmentu serca, odpowiedzialnego za arytmię.
Chcąc ratować swoje serca oraz organizm, ważne aby w momencie zauważenia pierwszych, na pierwszy rzut oka niegroźnych dolegliwości, zgłosić się natychmiast do lekarza. Pamiętajmy, że nie ma nic cenniejszego w naszym życiu niż zdrowie!